Od jutra się odchudzam. Odcinek 2761

Stało się, postanowiłaś i od kilku tygodni zmieniasz. Swoje życie i siebie. Zrobiłaś porządki w garderobie i lodówce. Radykalnie, jednego dnia pozbyłaś się wszystkich „przydasi” nie używanych od lat. Część rozdałaś, część sprzedałaś, a kilka zwyczajnie wyrzuciłaś. Lodówka i spiżarka też przeszły metamorfozę. Przekąski słodkie i słone, gotowe dania, makaron, białe pieczywo, mrożona pizza i frytki wylądowały w koszu. W Twoim jadłospisie dziś znajdują się same sałatki, odtłuszczony nabiał, drób i ryby. Zaczęłaś nawet biegać wieczorami a każdy poranek zaczynasz od domowego godzinnego treningu przed laptopem zanim dzieci wstaną. 

Mijają dni i tygodnie a Ty jesteś coraz bardziej zmęczona i głodna, a, efekty w postaci zgubionych kilogramów są mierne. Zaczyna Cię opuszczać motywacja i dobre nastawienie. Nie możesz już patrzeć na sałatę i gotowane jajka, jesteś wciąż rozdrażniona, zmęczona i warczysz z byle powodu. Czujesz się jak chomik w kołowrotku, zapomniałaś już nawet po co te wszystkie wyrzeczenia.

W końcu miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle. Powoli zaczynasz odpuszczać. Na początku jeden poranny trening, aż w końcu idziesz na całość i zamawiasz trzeci dzień pod rząd pizzę na kolację a cały wysiłek poszedł definitywnie na marne. Odpuszczasz. Który to już raz? Rodzina i znajomi przestali na to zwracać uwagę, bo „stale” jesteś na jakiejś nowej rewolucyjnej diecie, a zmian nie widać.

Osoby które podejmują zwiększony wysiłek fizyczny nie zawsze uzyskują zadowalające efekty w postaci dobrego samopoczucia. Jedną z przyczyn może być powiązanie nadmiernej aktywności z radykalnym ograniczeniem posiłków. Okazuje się, że takie drastyczne zmiany nie muszą służyć naszemu zdrowiu, a musimy pamiętać, że odchudzanie ma tylko wtedy sens gdy jest ukierunkowane na zdrowie, a nie tylko urodę.

Zmiana nawyków żywieniowych jest konieczna, aby Twój organizm uzyskał optymalną ilość kalorii i wszystkie niezbędnie składniki, ale przy  nadmiernym wysiłku i niedostatecznej ilości kalorii, naturalne szlaki metaboliczne mogą nie nadążać z produkcją energii właśnie wtedy, gdy potrzebujesz jej najbardziej. 

PAMIĘTAJ: NIGDY zdrowe odchudzanie nie może polegać na głodzeniu się i maksymalizowaniu treningów.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z odchudzaniem, wprowadzaj zmiany stopniowo. Zarówno do codziennej diety jak i w kwestii ruchu. W ten sposób wprowadzisz je na stałe do swojego życia nie mając poczucia odmawiania sobie jedzenia lub zmuszania się do treningów. W przeciwnym razie podobnie jak nasza bohaterka będziesz ciagle zmęczona, głodna, sfrustrowana a na koniec złamiesz swoje postanowienie.

Wyznaczaj sobie małe cele co jakiś czas, na przykład co dwa tygodnie albo co miesiąc. Jeśli słodzisz herbatę lub kawę, wsypuj o połowę mniej cukru albo wcale. Lubisz sałatę ze śmietaną do obiadu? Zamień śmietanę na jogurt light. Do pracy masz 4 przystanki tramwajem? Przynajmniej w jedną stronę idź pieszo. W weekend idź na długi spacer nie myśląc że MUSISZ zrobić mityczne 10 000 kroków. Zrobisz ile zrobisz, ale ważne że z tygodnia na tydzień kanapa i słone przekąski przestaną być głównym punktem programu w wolnym czasie. Bo odchudzanie aby było skuteczne, musi być jak maraton a nie sprint. Kolejny krok, czyli utrzymanie wypracowanych efektów będzie zdecydowanie łatwiejsze gdy nawyki „nowej Ty” staną się dla Ciebie codziennością a nie przymusem.

Pomyśl także o suplementacji naturalnych substancji, które wspomagają odchudzanie. Do takich substancji należy z pewnością karczoch wspomagający trawienie tłuszczy i proces detoksykacji wątroby czy morwa biała wspierająca utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Warto zapoznać się także z berberyną pozyskiwaną m.in. z korzenia berberysu, która działa poprzez aktywację enzymu – kinazy białkowej AMP, usprawniającej proces uzyskania energii przez komórki. Wzrastające zużycie energii podczas wysiłku prowadzi do aktywacji szlaków katabolicznych właśnie poprzez kinazę białkową AMP, co skutkuje zwiększonym spalaniem kwasów tłuszczowych i wzrostem energii w komórkachTa właściwość ekstraktów z berberysu ma zatem szczególne znaczenie dla osób, które podejmują zwiększony wysiłek fizyczny w celu redukcji masy ciała i poprawy kondycji.

Nie zależnie od tego, jaką drogę w odchudzaniu obierzesz, będziesz miała lepsze i gorsze dni. Nie zniechęcaj się, ale tez nie zakładaj zbyt wygórowanych celów. Idź tą drogą swoim własnym tempem. Zmiany potrzebują czasu i konsekwencji. Od zrobienia 100 przysiadów w jeden dzień Twoja figura się nie zmieni, ale jeśli już będziesz robiła ich 50 co 2-3 dni przez kilka miesięcy, zauważysz zmiany. To samo dotyczy odpowiedniej suplementacji - tylko regularność stosowania zapewni Ci odpowiednie wsparcie. Trzymam za Ciebie kciuki!

Anka
Add to cart