Berberyna - hit czy kit? - AVETPHARMA avetpharma.pl

<<<  powrót do strony bloga

 

Berberyna – hit czy kit?

Berberyna jest substancją pochodzenia naturalnego uzyskiwaną najczęściej z części roślin z rodziny Berberis. Jest to alkaloid, który zyskuje w ostatnim czasie coraz większe zainteresowanie z powodu dobroczynnego wpływu na zdrowie. Głównym obszarem badań w tym zakresie jest wpływ berberyny na kontrolę poziomu cukru, lipidów i związane z tym aspekty jak odchudzanie czy wpływ na ogólny metabolizm.

Berberys zwyczajny to w przeszłości bardzo popularny krzew sadzony przy gospodarstwach i na miedzach, który z biegiem czasu stracił przychylność ludzi z uwagi na swój niechlubny wkład w rozprzestrzenianie się pasożyta zbożowego jakim jest rdza źdźbłowa. Zawarte w wyciągach z berberysu alkaloidy wpływają regulująco na pracę serca i zwiększają jego wydolność i obniżają ciśnienie. Berberyna z uwagi na swoje właściwości jest również chętnie stosowana przez osoby mające trudności w utrzymaniu właściwego poziomu cukru. Szerokie właściwości ekstraktów z berberysu potwierdzone w licznych obserwacjach sprawiają, że ta zapomniana i wręcz znienawidzona niegdyś roślina wraca dziś na zasłużone miejsce.
Metaanliza dwudziestu siedmiu randomizowanych, kontrolowanych badań klinicznych z udziałem 2569 pacjentów wykazała, że berberyna ma pozytywny wpływ zarówno w zakresie kontoli poziomu cukru, utrzymania właściwego poziomu lipidów jak również ciśnienia krwi, zatem oddziaływuje na organizm na wielu poziomach. Badanie u pacjentów z zespołem metabolicznym wykazało również spadek BMI czyli Body Mass Index, oraz wzrost hormonu leptyny, która to odpowiada za uczucie sytości.
Kluczowym mechanizmem działania berberyny podkreślanym przez wielu autorów może być działanie poprzez bezpośredni wpływ na aktywność AMPK (kinaza aktywowana 5’AMP) – enzymu, który jest jest głównym czujnikiem stanu metabolicznego, działającym zarówno na poziomie poszczególnych komórek jak i całego organizmu. Ujmując tą zależność najprościej -zwiększona aktywność tego enzymu pozwala na uzyskanie większej ilośći energii przez komórki poprzez zwiększone spalanie kwasów tłuszczowych.

Opisane właściwości berberyny odnajdują zastosowanie w preparatach ukierunkowanych na kontrolę masy ciała. Działania mające na celu przywrócenie równowagi organizmu dzięki odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej muszą być często wspomagane odpowiednimi naturalnymi składnikami, które usprawnią przemiany metaboliczne i pozwolą na uzyskanie szybszych i lepszych efektów. Doskonałym wsparciem w procesie odchudzania w świetle licznych badań wydaje się berberyna. Jednym z ważniejszych mechanizmów działania berberyny jest ograniczenie powstawania  tkanki tłuszczowej, poprzez blokowanie podziału preadipocytów, czyli komórek tworzących właśnie tkankę tłuszczową. Suplementacja berberyny w połaczniu z aktywnością fizyczną pozwala zatem uzyskać duże lepsze wyniki na treningach oraz upragnioną utratę masy ciała z nadzieją na lepsze zdrowie i samopoczucie. Jej zastosowanie jest tym bardziej zasadne, że poza skutecznością możemy mówić o wysokim profilu bezpieczeństwa.

Godnym uwagi jest również fakt, że bioflawonoidy zawarte w berberysie zwiększają przyswajalność witaminy C, dzięki czemu wspierają układ odpornościowy. Berberys to bogactwo alkaloidów, z których najbardziej znana i uznana jest wspomniana wcześniej berberyna, ale inne składniki tej rośliny mają również potwierdzony wpływ na nasze zdrowie. W przeszłości berberys powszechnie stosowano w leczeniu infekcji bakteryjnych i wirusowych. Owoce berberysu zawierają duże ilości bioflawonoidów oraz witaminy C i kwasu jabłkowego, który jest doskonałym prebiotykiem. Berberys z jednej strony blokuje więc rozwój stanu zapalnego, z drugiej zaś wspomaga rozwój swoistej flory jelitowej, która jest gwarantem naszego zdrowia. Ta ostatnia właściwość ma również ogromne znaczenie dla przemiany materii, ponieważ osoby z osłabioną florą jelitową mają tendencje do tycia i borykają się z problemem nadmiernego apetytu. Szukając po raz kolejny cudownego środka na odchudzanie powinniśmy mieć świadomość wielu aspektów tego procesu. Berberys jest odpowiedzią na większość z nich, może jedynie poza aktywnością ruchową, o która musimy zadbać już sami.

CZY SUPLEMENTACJA BERBERYNY JEST BEZPIECZNA?

Dostepne opracowania naukowe wskazują na wysokie bezpieczeństwo stosowania berberyny. Metaanaliza czternastu randomizowanych badań z udziałem 1068 uczestników nie wykazała działania, które można uznać za niebezpieczne dla zdrowia. Dostępne na rynku preparaty zawierają berebrynę w ilosciach, które nie przekaraczają użytych w badaniach i stosowanie zgodnie z etykietą należy uznać za bezpieczne.
Szczegółowa analiza farmakokinetyki berberyny w organizmie przedstawiona w badaniu: Ying Guo i inn/ CYP2D plays a major role in berberine metabolism in liver of mice and humans wykazała kilka aktywnych szlaków metabolicznych berberyny, aktywowanych w zależności od jej stężenia i ewentualnych inhibitorów poszczególnych enzymów. Obserwowane stężenie berberyny jest istotnie niskie w osoczu i odpowiednio wyższe w tkankach, jednak aktywna eliminacja z moczem i kałem bardzo licznej grupy metabolitów berberyny sprawia, że nie może być mowy o toksycznej kumulacji w tkankach, o której mowa w kilku miejscach portali internetowych. Oczywiście zachwianie przemian metabolicznych i funkcjonowania organizmu jest zależne od wielu czynników w tym wielu przyjmowanych substancji, ale w żaden sposób nie jest negatywnie zależne w sposób bezpośredni od samej berberyny. Stosowanie preparatów zawierających berberynę powinno jednak odbywać się zawsze zgodnie z etykietą dołączoną do opakowania, gdyż preparaty obecne na rynku różnią się znacząco w zakresie składu. Należy również pamiętać że suplement nie może być traktowany jako zamiennik diety, stąd zalecanie jest robienie przerw w suplementacji preaparatów zawierających berberynę bez względu na przyczyny jej stosowania.

ŹRÓDŁA:

Xinlu Yuan, Jie Wang, Xiaoyan Tang, Yixue Li, Pu Xia, Xin Gao. Berberine ameliorates nonalcoholic fatty liver disease by a global modulation of hepatic mRNA and lncRNA expression profiles J Transl Med. 2015; 13: 24. Peng WH, Lo KL, Lee YH, Hung TH, Lin YC. Berberine produces antidepressant-like effects in the forced swim test and in the tail suspension test in mice. Life Sci. 2007 Aug 23;81(11):933-8. Epub 2007 Aug 16. Hu Y, Ehli EA, Kittelsrud J, Ronan PJ, Munger K, Downey T, Bohlen K, Callahan L, Munson V, Jahnke M, Marshall LL, Nelson K, Huizenga P, Hansen R,Soundy TJ, Davies GE. Lipid-lowering effect of berberine in human subjects and rats. Phytomedicine. 2012 Jul 15;19(10):861-7. Jing Yang, Jinhua Yin, Hongfei Gao, Linxin Xu, Yan Wang, Lu Xu, Ming Li. Berberine Improves Insulin Sensitivity by Inhibiting Fat Store and Adjusting Adipokines Profile in Human Preadipocytes and Metabolic Syndrome Patients Evid Based Complement Alternat Med 2012 8;2012:363845. Epub 2012 Mar 8. Zhang H, Wei J, Xue R, Wu JD, Zhao W, Wang ZZ, Wang SK, Zhou ZX, Song DQ, Wang YM, Pan HN, Kong WJ, Jiang JD.Berberine lowers blood glucose in type 2 diabetes mellitus patients through increasing insulin receptor expression. Metabolism. 2010 Feb;59(2):285-92. Yin J, Xing H, Ye J. Efficacy of berberine in patients with type 2 diabetes mellitus. Metabolism. 2008 May;57(5):712-7. Pang B, Zhao LH, Zhou Q, Zhao TY, Wang H, Gu CJ, Tong XL. Application of berberine on treating type 2 diabetes mellitus.Int J Endocrinol. 2015;2015:905749. Lan J., Zhao Y., Dong F., Yan Z., Zheng W., Fan J., Sun G: Meta-analysis of the effect and safety of berberine in the treatment of type 2 diabetes mellitus, hyperlipemia and hypertension. J Ethnopharmacol. 2015 Feb 23;161:69-81 Yang J., Yin J., Gao H., Xu L., Wang Y., Xu L., Li M.: Berberine Improves Insulin Sensitivity by Inhibiting Fat Store and Adjusting Adipokines Profile in Human Preadipocytes and Metabolic Syndrome Patients. Evid Based Complement Alternat Med. 2012; 2012: 363845.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, ale w dowolnym momencie możesz wyłączyć ich obsługę. Więcej informacji znajdziesz tutaj:
Polityka prywatności
Jak wyłączyć
AKCEPTUJĘ
Add to cart